Köye İlk Adım Programı

Program videolarını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

2017 yılından bu yana Çocuk Atölyeleri ismiyle sürdürdüğümüz programımızı 2020-2021 eğitim öğretim döneminden itibaren Köye İlk Adım Programı olarak yürütüyoruz.

Neden? Üniversitelerin eğitim fakültelerinde, köyde öğretmenliğe ve özellikle birleştirilmiş sınıflarda eğitime dair uygulama odaklı bir çalışma bulunmuyor. Üniversiteden mezun olan öğretmenler, özellikle mesleklerinin ilk yıllarında köye atandıklarında birçok problemle ilk kez karşılaşabiliyorlar. Sınıf içinde yaşanan zorlukların yanı sıra köy yaşamının kendine özgü kültürel ve fiziksel dinamiklerinden kaynaklanan problemlere de tek başına çözüm aramak durumunda kalıyorlar. Program,  öğretmen adayı öğrencilerin, mezun olduklarında köy okullarında çalışmak için daha istekli ve hazır olmalarını hedefliyor.

Nasıl? Eğitim fakültelerinde uygulanabilecek bir ders müfredatı geliştirdik. Bu müfredatta akademiyle saha çalışmalarını buluşturacak içeriklere, saha uygulamalarına, KODA’nın bugüne kadar köy okullarında dair oluşturduğu birikimine yer verdik. Program süresince, öğretmen adaylarının köy okullarına dair bilgi ve deneyim edinerek köye ilk atandıklarında  yaşamlarının kolaylaşmasını hedefliyoruz.

Neler Yapıyoruz? Bu programı sekiz üniversitenin (Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Diyarbakır Dicle Üniversitesi, İzmir Ege Üniversitesi) Topluma Hizmet Uygulamaları, Hayat Bilgisi Öğretimi, Öğretmenlik Uygulaması ve İlkokulda Alternatif Uygulamalar dersleri kapsamında sürdürüyoruz. Akademisyenler, köy öğretmenleri ve üniversite öğrencilerinin iş birliği ile devam eden program; üniversitede yapılan teorik dersler ve köy okullarında gerçekleştirilen 6 atölye uygulamasından oluşuyor. Üniversitedeki teorik dersler sırasında Türkiye’de kırsalda eğitime dair genel bir çerçeve sunuluyor, eğitim fakültesi öğrencilerinin atölye uygulamaları sırasında kullanabilecekleri teorik bilgiler veriliyor. 

Çocuk Atölyeleri El Rehberi (2019-2020)

“Mezun olduktan sonra köyde öğretmenlik yapabileceğimi hayal bile edemiyordum ama şimdi bir köyde öğretmenlik yapabileceğime inanıyorum.” (Ege Üniversitesi Öğrencisi)
“Çocuk Atölyeleri öğrenci tiplerini tanımam konusunda yardımcı oldu. Aynı zamanda köy okulu şartlarını görmemi sağladı. Bir köye atanırsam nelerle karşılaşabileceğimi az çok gördüm.” (Muş Alparslan Üniversitesi Öğrencisi))
KODA sadece köy okulları için değil, en çok da bizler için bir değişim sağladı.” (Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğrencisi)
KODA’ya ilk başladığımda, köy okuluna gideceksiniz dediklerinde ben çok korkmuştum. Yapamayacağım dedim, ama iyi ki de gitmişim; çünkü eğer ben atansaydım gider istifa dilekçemi masaya sunardım, ben yapamam derdim, ama gidip gördüm: Başa çıkabileceğimi gördüm; her şey imkansızlık değildir, bir öğretmen imkansızlığı da imkan haline getirebilir, bunu da gördük. Yani birçok öğretmenin yeterli seviyede olmasına rağmen köy okullarında yeterliliğin tecrübe ile birlikte harmanlaması gerektiği düşüncesiyle biz hareket ediyoruz. (Muş Alparslan Üniversitesi Öğrencisi)