Köylerde Uzaktan Eğitim Süreci Nasıl İlerliyor?

KÖYLERDE UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİ NASIL İLERLİYOR?

KODA olarak, Koronavirüs salgını süresince köylerde uzaktan eğitimin durumu konusunda, Türkiye’nin farklı bölgelerinde öğretmenlik yapan 150’den fazla öğretmenimizden ve beraber çalıştığımız Milli Eğitim Müdürlükleri ile yaptığımız görüşmelerden edindiğimiz bilgileri sizler için derledik:

Uzaktan Eğitim Sürecinde Dijital Bölünme

 • Ne yazık ki halen birçok köyde İnternet, bazen de telefon ve televizyon bağlantısında sıkıntı olabiliyor. Dolayısıyla, köy okullarında okuyan birçok öğrencinin bu dönemde EBA’ya erişimi daha kısıtlı. Ayrıca, öğrencilerle uzaktan eğitim yapılmasını kolaylaştıran Google Classroom, Zoom vb. dijital araçlar da İnternet altyapısında sıkıntı olan köylerde kullanılamıyor.

 • Köyde İnternet altyapısı olsa bile evde bilgisayar ya da tablet olmaması, velilerin ve öğretmenlerin dijital araçları kullanma konusunda önceden bilgi ve deneyimlerinin olmaması EBA’nın ve diğer dijital eğitim araçlarının kullanılmasını zorlaştırabiliyor. 

 • Televizyon daha erişilebilir bir seçenek olsa da, TRT’de aynı yayın günde sadece iki kez gösteriliyor. Eğer bir evde ikiden fazla okul döneminde olan çocuk varsa, tüm çocukların kendileri için hazırlanmış yayınlardan faydalanması mümkün olmayabiliyor. 

 • Uzaktan eğitim sürecinde velilerini desteklemek isteyen birçok köy öğretmeni bu süreçte en çok WhatsApp uygulamasındaki yazılı, sesli mesaj ve görüntülü arama seçeneklerinden faydalanıyorlar. 

 • Eğer öğrencilerin velilerinin akıllı telefon ya da WhatsApp uygulamaları da yoksa telefon ya da kısa mesaj yoluyla iletişim kuruluyor.

Köy Öğretmenleri ve Veliler Arasında İş Birliği

 • Eğer veliler tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorsa ya da gün içinde ev dışında çalışmaları gerekiyorsa, birçok köy öğretmeni velilerin telefonları aracılığıyla öğrencilerine ulaştıkları için gün içinde isteseler de velilere erişemeyebiliyorlar.

 • Benzer şekilde okullar kapalı olduğu için bazı öğrenciler gündüzlerini evde ve tarlada ailelerine destek olarak geçiriyorlar.

 • Öğretmenin yüz yüze eğitim yapılırken velilerle ilişkileri ne kadar iyiyse, aslında uzaktan eğitim süreci de o kadar kolay oluyor. Öğretmen-veli ilişkisi kuvvetliyse düşük teknoloji ile bile öğretmenlerin, kendi öğrencilerinin uzaktan eğitim süreçlerini takip etmeleri mümkün olabiliyor. Velilerle genellikle daha yakın bir ilişkileri olduğundan, normalde okul yılı boyunca köyde ikamet eden öğretmenler, bu açıdan biraz daha şanslı olabiliyorlar. 

 • Birçok veli uzaktan eğitim süreci konusunda ne yapması gerektiğini bilmiyor. Özellikle kendi eğitim düzeyi yüksek değilse, çocuğun eğitimine nasıl destek olabileceğinden emin olamıyor. Öğretmenin bu süreçte aileyi olabildiğince net biçimde yönlendirebilmesi çok önemli.

 • Öğretmen-veli ilişkileri çok iyi değilse, ya da veli uzaktan eğitim sürecinde çok fazla sorumluluk al(a)mıyorsa, bu velinin telefonu üzerinden bile olsa öğretmenin doğrudan çocuk ile de iletişim kurması önem kazanıyor.

 • Akademik bakımdan öğrenciye katkısı sınırlı olsa bile öğretmenin uzaktan eğitim sürecinde öğrencileriyle ve velileriyle sık sık iletişim kurması çok kıymetli. Öğretmenleri tarafından aranan öğrenciler ve veliler kendilerini çok değerli hissediyorlar, mevcut durumda bile “unutulmamak” bu süreçte okula olan aidiyetlerini artırıyor

Peki Ya Bu Dönemde Köy Öğretmenleri Nasıl?

 • Normalde köylerde görev yapan öğretmenlerin birçoğu okulları kapalı olduğu için şu an görev yaptıkları köylerde değiller. İkamet ettikleri yere bağlı olarak il ya da ilçe merkezlerindeler, memleketlerinden farklı bir yerde görev yapan öğretmenlerin çoğu bu süreci memleketlerinde geçiriyorlar.

 • Öğretmenlerin birçoğunun bu süreçte İnternet erişimine dair büyük sıkıntıları yok.

 • Hepimizin olduğu gibi elbette öğretmenler de genel olarak kendilerinin ve sevdiklerinin sağlığından endişe ediyorlar, çoğunlukla evde olma, okula gitmeme hâline alışmaya çalışıyorlar, uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerine nasıl destek olabileceklerinin yollarını arıyorlar.

 • Öğrencilerine azami derecede destek olmanın yanında birçok öğretmen bu süreci kişisel ve mesleki gelişimlerini destekleyecek online kaynakları inceleyerek, kitap okuyarak ve eğitimlere katılarak geçirmek istiyor. Aynı zamanda elbette kendisi de ebeveyn olan öğretmenler kendi çocuklarının uzaktan eğitim sürecinde de onları destekliyorlar.

 • Öğretmenin yaratıcılığı, motivasyonu, velilerle kurduğu iletişim uzaktan eğitim sürecinde de her zaman olduğu kadar önemli. Tüm zorluklara rağmen öğretmenler, ailelere basit ama detaylı yönergeler vererek, gerekirse her gün tek tek öğrencilerini arayarak, materyal yoksa atık malzemelerden etkinlikler üreterek öğrencilerinin gelişimini bu dönemde de desteklemeye devam ediyorlar.

Bu Dönemde Köylerdeki Çocukları Nasıl Destekleyebiliriz?

 • Öğretmenlerin çocuklar ve velilerle iletişimi düzenli olarak devam ettirmesiyle;

 • Öğretmenleri destekleyerek; onların hem uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerini destekleyebilmeleri için hem de kendi mesleki gelişimleri için daha fazla kaynak ve eğitime ulaşmasını sağlayarak, ayrıca motivasyonlarını yüksek tutmak için online öğretmen buluşmaları düzenleyerek;

 • Hangi çocukların hangi teknolojik imkanlara sahip olduğunun ve uzaktan eğitim sürecinden ne derece faydalandığının yakın olarak takip edilmesiyle ve mevcut duruma göre gerekirse yeni çözümlerin geliştirilmesiyle;

 • Koronavirüs ile ilgili bilgilendirici kaynakların özellikle İnternet ve TV erişimi kısıtlı olan köylerde de yaygınlaştığından emin olarak;

 • Tarım ve hayvancılıkta çalışan ailelerin sağlıklarının en iyi şekilde korunduğundan emin olarak;

 • Özellikle mevsimlik tarım işçilerinin ve mevsimlik tarım işçisi ailelerdeki çocukların mevcut durumda ne yapacaklarına dair önden çözümler geliştirerek;

 • Uzaktan eğitim dönemi sonlandığında, bölgesel, iklimsel ve okul altyapı şartlarını göz önünde bulundurarak telafi derslerini en verimli olacak şekilde tasarlayarak.

Biz de KODA Çözüm Masası olarak yeni bilgilendirici ve destekleyici kaynaklarla bu süreçte bizi takip eden tüm köy öğretmenlerinin ve köylerdeki ulaşabildiğimiz tüm çocukların yanında olmaya devam edeceğiz.

Sizler de çözümlerimize ortak olmak için görüş ve önerilerinizi, elinizdeki kaynakları cozummasasi@kodegisim.org’a mail atarak bizlerle paylaşabilirsiniz!