TR / EN

Nil Karaibrahimgil ve Abbas Güçlü köy öğretmenleriyle buluştular!

Gazeteci Abbas Güçlü ve Sanatçı Nil Karaibrahimgil Köy Okulları Değişim Ağı Derneği’nin (KODA) düzenlediği konferansta köy öğretmenleriyle buluştular.

Köy Okulları Değişim Ağı Derneği (KODA) olarak 11-12 Haziran tarihlerinde köy öğretmenlerini bir araya getirdiğimiz ulusal bir konferans düzenledik. “Köy Öğretmeninin Öğrenme Yolculuğu” adındaki konferans 2 gün boyunca çevrim içi olarak gerçekleşti.

Deutsche Bank’ın desteğiyle toplam 18 öğretmen, bir yıl boyunca seçtikleri alanda KODA’nın uzman eğitmenleri eşliğinde çalışmalar gerçekleştirdiler. Bu çalışmalar kapsamında, seçtikleri alana dair uzmanlık ve eğitmenlik becerilerini geliştirdiler ve ilham olacak iyi örnek uygulamaları oluşturdular. Sene boyunca düzenli olarak çevrimiçi buluşmalarla okumaya, tartışmaya, yeni uygulamalar üretmeye ve eğitmenlik becerilerini geliştirmeye dair yoğun bir tempoyla çalıştılar.

Konferansın ilk günü “Pedagoji ve Öğrenme” konusuna ayrıldı. 120’den fazla öğretmenin katıldığı konferansın ilk gününde açılış konuşmasını ise başarılı gazeteci Abbas Güçlü yaptı. Güçlü konuşmasında köy öğretmenlerinin çalışma ve yaşam koşulları, ücretli öğretmenlik ve köy okullarının önemi gibi birçok konuya değindi. Güçlü’nün ardından KODA Genel Koordinatörü Mine Ekinci, KODA Eğitim Danışmanı Cavit Yeşildağ ve KODA’daki program koordinatörlerinden Lale Hanöz konuşmalarını yaptılar.

Açılış konuşmalarının ardından 1 yıl boyunca KODA’dan “Pedagoji ve Öğrenme” alanında uzmanlık eğitimi alan 10 öğretmen sunumlarını gerçekleştirdiler. Pedagoji ve Öğrenme grubu öğretmenleri, pedagojinin öğrenme süreçlerine etkisi ve pedagojiyi tüm eğitim-öğretim süreçlerine dahil edebilmek amacıyla çalıştılar.

Öğretmenlerin sunumlarının ardından katılımcı öğretmenlerle birlikte kırsalda eğitimin geleceğine dair tartışmalar yürütülüp, beklentiler konuşuldu.

İkinci günün açılış konuşması Nil Karaibrahimgil’den

Konferansın ikinci gününde ise konular daha da renklendi. 8 öğretmen, köy öğretmenleriyle Müzik ve Hareket başlığında buluştu. İkinci günün açılış konuşmacısı ise Nil Karaibrahimgil oldu.

Nil Karaibrahimgil kendi müzik yolculuğunu anlatırken aynı zamanda müzik eğitiminde dikkat edilmesi gereken konuları hem kendi çocukluğundan örneklerle hem de oğlu Aziz Arif’i büyütürken deneyimledikleriyle anlattı. Nil Karaibrahimgil konferansa, çocuklukta ilk bestelerini yaptığı odadan bağlandı.

Nil Karaibrahimgil’in ardından Müzik Pedagogu ve Müzisyen İlkay Nişancı, Müzik Eğitimcisi ve Güzel Sanatlar Lisesi Flüt Öğretmeni Mine Mustul, Müzik Eğitimcisi ve Akademisyen Önder Mustul konuşmalarını yaptılar.

Konuşmaların ardından ise birinci günde olduğu gibi yine öğretmenlerin sunumlarını gerçekleştirdiler.

Müzik ve Hareket grubu öğretmenleri eğitim içinde hem müzik ve hareket derslerine daha çok vakit ayrılması hem de müzik ve hareketi tüm eğitim-öğretim sürecine dahil etmek amacıyla bir araya geldiler. Bu çalışmalarını kendi sınıflarında uygulayarak öğrencilerinin öğrenme deneyimlerini geliştirip kendilerini özgürce keşfetmelerine katkı sağladılar. Konferansta, 1 yıl boyunca kazandıkları öğrenimleri meslektaşlarına aktardılar.

Konferansın ikinci ve son günü Mine Ekinci, İlkay Nişancı ve Lale Hanöz’ün yaptıkları kapanış konuşmaları ile son buldu.

Konferansa sunumlarıyla katkı sunan ve sene boyunca programa katılım gösteren 19 öğretmenimize; açılış konuşmacılarımız Abbas Güçlü, Nil Karaibrahimgil, Mine Mustul, Önder Mustul, Mine Ekinci’ye; Program uzmanlarımız Cavit Yeşildağ ve İlkay Nişancı’ya, Program Koordinatörümüz Lale Hanöz’e emekleri için çok teşekkür ederiz!