Köyde Eğitimde Nerede Kalmıştık?

6 Şubat 2023 Pazartesi günü Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7.7 ve yine Maraş’a bağlı Elbistan’da meydana gelen 7.6’lık depremler hem bireysel hem de toplumsal olarak sarsılmamıza sebep oldu. 

Bilgi akışının hızı yaşanan durumun vehametini ilk gün hızlıca anlamaya yetmedi. İki gün boyunca dört farklı program kapsamında ağımızda yer alan ve depremden etkilenen illerde yaşadığını / görev yaptığını bildiğimiz öğretmenlere, öğretmen adaylarına ve ailelere ulaştık.

Yaptığımız görüşmelerden sonra Suna’nın Kızları desteğiyle  KODA ekibinden 4’er kişilik gruplar halinde Adıyaman, Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş’a saha ziyaretlerinde bulunduk. Görüşmelerden ve saha ziyaretlerinden elde ettiğimiz bulguları yayınladığımız iki bilgi notuyla paylaştık.

Tüm bu veriler, köyde eğitimin afet durumunda da çocuklar için ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi. Depremden en çok etkilenen köy ve kırsal mahallelerdeki çocukların okullarında ailelerle iş birliği içinde hem akademik hem psikolojik olarak desteklenmelerini sağlamak amacıyla Adıyaman’da Rönesans Holding; Hatay’da Dalyan Vakfı desteğiyle “Köyde Eğitimde Nerede Kalmıştık?” projemize 1 ayı aşkın süre önce başladık. 

Projemize dair detaylı bilgiler için bizleri takip etmeyi unutmayın.