Renklerin Dansı

Bizimle Renklerin Ülkesi’nde yolculuğa çıkmak ister misiniz?

Köyde yaşayan ve renklere hayranlık duyan kahramanımız Deniz, geceleri rüyasında Renkler Ülkesi’ne yolculuğa çıkıyor. Biz de Renklerin Dansı serimizde Deniz’e eşlik ediyoruz. Hadi, siz de bize katılın!

Toplam 10 video içerikten oluşan Renklerin Dansı serimizde her bölüm ana renklere veya bu renklerin karışımlarına odaklanıyor. Bu sırada çocukları fiziksel aktiviteye (ör. dans, resim, müzik, kil, oyun vb.) teşvik ediyor; çocukların sosyal-duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişimlerini destekliyor ve aynı zamanda hayal gücü ve yaratıcılıklarını besliyor.

KODA Eğitim Uzmanı Gülsüm Duman’ın yazdığı, her bölümüne başka bir sanatçının renk kattığı serimizi her hafta Pazar günleri sizlerle paylaşacağız.

Haftada bir olarak planlanan bölümler, kırsal bölgelerdeki öğrencilerin internete erişiminin kısıtlı ve/ya bazı durumlarda hiç olmadığı göz önünde bulundurarak takvimlendirildi. Okulda yüz yüze eğitime katılan okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin öğretmenleri aracılığı ile bu içeriklere ulaşabileceklerini umut ediyoruz.

Öğretmenlere Tavsiyeler ve Çerçeve Etkinlik Planı

1.Bölüm – Sarılar Şehri

Renklerin Dansı’nın ilk bölümünde, Deniz ile birlikte Sarılar Şehri’ne gidiyoruz! Performans ve koreografisini bağımsız dansçı ve oyuncu Sevi Algan’ın hazırladığı bölümümüzü Instagram ve YouTube hesaplarımız üzerinden izleyebilir, aynı zamanda internetin kısıtlı olduğu durumlar için bölümün küçük boyutlu ses dosyasını internet sitemizden indirebilirsiniz.

2.Bölüm – Maviler Şehri

Renklerin Dansı’nın ikinci bölümünde, Deniz ile birlikte Maviler Şehri’ne gidiyoruz! Anlatımını KODA Gönüllü Eğitmeni, Müzik ve Hareket Eğitimcisi İlkay Nişancı’nın hazırladığı bölümümüzü Instagram ve YouTube hesaplarımız üzerinden izleyebilir, aynı zamanda internetin kısıtlı olduğu durumlar için bölümün küçük boyutlu ses dosyasını internet sitemizden indirebilirsiniz.

3.Bölüm – Kırmızılar Şehri

Renklerin Dansı’nın üçüncü bölümünde, Deniz ile birlikte Kırmızılar Şehri’ne gidiyoruz! Anlatımını Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Erol Babaoğlu’nun hazırladığı bölümümüzü Instagram ve YouTube hesaplarımız üzerinden izleyebilir, aynı zamanda internetin kısıtlı olduğu durumlar için bölümün küçük boyutlu ses dosyasını internet sitemizden indirebilirsiniz.

4.Bölüm – İlk Buluşma

Renklerin Dansı’nın dördüncü bölümünde, Deniz ve arkadaşları ile birlikte ilk buluşmayı izlemeye gidiyoruz! Anlatım ve koreografisini Dansçı, Eğitmen ve Koreograf Lerna Babikyan’ın hazırladığı bölümümüzü Instagram ve YouTube hesaplarımız üzerinden izleyebilir, aynı zamanda internetin kısıtlı olduğu durumlar için bölümün küçük boyutlu ses dosyasını internet sitemizden indirebilirsiniz.

5.Bölüm – Çömlek Atölyesi

Renklerin Dansı’nın beşinci bölümünde, Deniz ve arkadaşları ile birlikte çömlek atölyesine gidiyoruz.​ Bu Deniz ve arkadaşları ile birlikte çömlek atölyesine gidiyoruz! Anlatımını Yaratıcı Drama Lideri, Tiyatro-Mim sanatçısı ve gönüllü eğitmenimiz Nurçin Karabıyık’ın yaptığı bölümümüzü Instagram ve YouTube hesaplarımız üzerinden izleyebilir, aynı zamanda internetin kısıtlı olduğu durumlar için bölümün küçük boyutlu ses dosyasını internet sitemizden indirebilirsiniz.

6.Bölüm – Kırlangıç Zizi

Renklerin Dansı’nın altıncı bölümünde, Deniz ve arkadaşları Kırlangıç Zizi’nin ve saat kulesinin hikayesini dinliyorlar. Anlatımını Orff-Schulwerk Elementer Müzik ve Hareket Eğitmeni Ezgi Tatar’ın yaptığı bölümümüzü Instagram ve YouTube hesaplarımız üzerinden izleyebilir, aynı zamanda internetin kısıtlı olduğu durumlar için bölümün küçük boyutlu ses dosyasını internet sitemizden indirebilirsiniz.

7.Bölüm – Harman Yeri Şenlikleri

Renklerin Dansı’nın yedinci bölümünde, Deniz ve arkadaşları Harman Yeri Şenlikleri’ne katılıyorlar! Anlatımını Uzman Dans ve Hareket Terapisti Sevin Seda Güney’in yaptığı bölümümüzü Instagram ve YouTube hesaplarımız üzerinden izleyebilir, aynı zamanda internetin kısıtlı olduğu durumlar için bölümün küçük boyutlu ses dosyasını internet sitemizden indirebilirsiniz.

8.Bölüm – Aşure Şenlikleri

Renklerin Dansı’nın sekizinci bölümünde, Deniz ve arkadaşları Aşure Şenlikleri’ne katılıyorlar!​ Hikaye Anlatıcısı ve Eğitmen Aslıhan Hazar’ın yaptığı bölümümüzü Instagram ve YouTube hesaplarımız üzerinden izleyebilir, aynı zamanda internetin kısıtlı olduğu durumlar için bölümün küçük boyutlu ses dosyasını internet sitemizden indirebilirsiniz.

9.Bölüm – Ahşap Atölyesi

Renklerin Dansı’nın dokuzuncu bölümünde, Deniz ve arkadaşları ahşap atölyesine misafir oluyorlar! Ahşap Eğitmeni Adem Özsöz’ün anlatımını yaptığı bölümümüzü Instagram ve YouTube hesaplarımız üzerinden izleyebilir, aynı zamanda internetin kısıtlı olduğu durumlar için bölümün küçük boyutlu ses dosyasını internet sitemizden indirebilirsiniz.

10.Bölüm – Renkler Köyde

Renklerin Dansı’nın onuncu bölümünde, tüm renkler köyü ziyaret ediyor! Gönüllü Eğitmenlerimizden Tülin Özçağır’ın anlatımını yaptığı bölümümüzü Instagram ve YouTube hesaplarımız üzerinden izleyebilir, aynı zamanda internetin kısıtlı olduğu durumlar için bölümün küçük boyutlu ses dosyasını internet sitemizden indirebilirsiniz.