1 Yıl Önce: Köyde Eğitimde Nerede Kalmıştık?

1 yıl önce, Haziran ayının hemen başında Adıyaman ve Hatay’ın köylerinde “Köyde Eğitimde Nerede Kalmıştık?” projemiz için çocuklar ve ebeveynlerle bir aradaydık. 

6 Şubat depremlerinin ardından köylerde yaşayan çocukların psikososyal olarak desteklenmeleri ve akademik telafilerini sağlayabilmek için tüm yaz boyunca KODA Gönüllüleriyle birlikte çalıştık. Gündüzleri okulda çocuklarla, sosyal duygusal öğrenme etkinlikleri yaparak çocukların kendilerini ve çevrelerini daha iyi anlayabilmelerini, duygusal açıdan farkındalıklarını artırmayı amaçlıyorduk. 

Akşamları da köylerdeki ebeveynlerle bir araya geliyor, sandalyelerimizi çember düzenine getiriyor, yüzümüzü birbirimize dönerek çocukların gelişimi hakkında konuşuyorduk.

Tüm bu çalışmaları tamamladıktan sonra KODA Gönüllüleriyle çember oluyor, günün nasıl geçtiğini değerlendiriyorduk. 

“Yaptığımız çalışmalarda ‘gönlüm’ kaldı.”

Bir akşam çemberinde böyle söyleyen KODA Gönüllüsü gibi hissediyorduk. Gönlümüzün kaldığı çalışmaları yaptıkça “Çocukların rahatlamasını görmeyi unutamayacağım.” diyen bir başka KODA Gönüllüsü gibi düşünüyor ve hissediyorduk. 

Ağustos ayının sonlarına geldiğimizde kapanış buluşmalarımızı düzenlemeye başladık. Üç ay boyunca birlikte ürettiğimiz her şeyi sergilediğimiz ve kutladığımız o gün, köydeki herkes okullara geldi, çocuklar istedikleri etkinlikleri sergiledi. O gün, ebeveyn çemberlerine katılan bir annenin söylediği gibiydik sanki, “İlk katıldığım hafta kendimi siyah hissediyordum şu an rengârengim.” 

Hep birlikte renklenmiştik. Unutamayacağımız anılar, mekânlar ve kişiler hayatımıza dahil olurken, “Bu kadar kısa sürede bu kadar bağ kurmak iyi hissettirdi. Herkesi benimle birlikte götürmek istiyorum.” diyen KODA Gönüllüsü gibiydik. 

Günün sonunda, hepimiz bir aradaydık aslında. Anılarımızın içinde gezinip duruyorduk.

Köyde Eğitimde Nerede Kalmıştık? projemizi Adıyaman’da Rönesans Holding; Hatay’da Dalyan Vakfı desteğiyle gerçekleştirdik. Tüm destekçilere, KODA Gönüllülerine ve sahada bizlerle olan herkese çok teşekkür ediyoruz.

Köyde Eğitimde Nerede Kalmıştık? projemizi tamamlasak da biz afet bölgesinde çalışmaya devam ediyor, yeni hikâyeler yazıyoruz. 

Görüşmek üzere,

KODA Topluluğu